Mam kilka swoich blogowych miejsc w sieci, do których bardzo lubię wracać, by się zainspirować i poczytać ciekawe artykuły.
W ramach zaczętej kiedyś przeze mnie serii Three Squared, chciałam podzielić się tym razem nie projektami, a dziewięcioma linkami do blogów, które w różny, interesujący sposób nawiązują do architektury krajobrazu.
Gardenhistorygirl
Zaczynam od bloga, który po części jest powodem, dla którego sama zaczęłam tu pisać.
Gardenhistorygirl czyli Paige Johnson, bo tak nazywa się jego autorka, we wspaniały sposób pisze o historii ogrodów tej bardzo dawnej, ale i nam współczesnej. I nie jest to nudna, akademicka teoria, którą można znaleźć w każdym podręczniku, ale prawdziwe perełki w tej dziedzinie.
Blog ten został zawieszony w 2013 roku, ale do tego czasu powstało wiele ciekawych treści, które nadal są dostępne.
Obecnie Johnson jest twórcą bloga playscapes, który jest zbiorem niekomercyjnych informacji i inspiracji o placach zabaw. Wciągająca lektura, która prezentuje place zabaw z całego świata na przestrzeni kilku otatnich dekad.
Z pozostałych blogów zagranicznych polecam także Landscape+Urbanism, które koncentruje się na współczesnej architekturze przestrzeni i urbanistyce w kontekście ekologii i ochrony krajobrazu.
Landscape Architecture Network, to zbiór inspiracji, projektów z całego świata. Bardzo często tworzą interesujące zestawienia. Ich celem jest, jak można przeczytać w opisie, wyciągniecie ludzi z budynków na zewnątrz, do krajobrazu. Podejście bardzo ambitne i godne podziwu.
Land8 to ciekawa strona sama w sobie, taka fachowa encyklopedia, ale dzisiaj chciałam się skupić na samym blogu Land8. Piszą w nim studenci i absolwenci architekci krajobrazu z całego świata. Dostarczają oni informacji nie tylko o ostatnich projektach i realizacjach, ale również o fachowej literaturze czy programach graficznych, wykorzystywanych przy projektowaniu.
Nie mogłabym również zrobić takiego zestawienia i nie wspomnieć o The Dirt , blogu Amerykańskiego Stwowarzyszenia Architektów Krajobrazu (ASLA), który również koncentruje się na współczesnym designie w kontekście: planowania przestrzennego, trasportu miejskiego, ochrony środowiska oraz zmiany klimatu.
Garten + Landschaft to z kolei niemiecki odpowiednik poprzednich blogów. To internetowa wersja bardzo popularnego magazynu z dziedziny architektury krajobrazu w Niemczech. Znaleźć tam można informacje o ostatnich projektach, realizacjach i konkursach, ale także inicjatywach społecznych wielu niemieckich miast.
Z polskich blogów lubię zaglądać na Fajne Ogrody, które koncentrują się co prawda nie tylko na architekturze przestrzeni, ale i na szeroko pojętym ogrodnictwie. Znaleźć tu jednak można również ciekawe informacje i reportaże o parkach i ogrodach Europy, fachowych wydarzeniach i inicjatywach miejskich. Autorka ma ogromne doświadczenie w doborze roślin i bardzo chętnie tu zaglądam, aby się podszkolić w tym zakresie. Moimi ulubionymi działami są, poza wspomnianymi już Ogrodami Polski i Europy, dział Zieleń miejska oraz Fajne miejsca.
Podobnie temat ogrodnictwa i architektury krajobrazu ugryzła w swoim blogu autorka Green Thinking. Strona sama w sobie jest tak estetyczna, że nie da się jej nie lubić. Ale pod względem fachowym również nie zawodzi swoich czytelników. Ciekawie i na temat.
Poza blogami, w internecie można spotkać wiele interesujących stron, będących zestawieniem projektów, stylów i informacji z dziedziny planowania przestrzennego i historii ogrodów. Także w tym zakresie mam swoich faworytów i chętnie się nimi podzielę. Tymczasem jestem ciekawa Twoich inspiracji?
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz